محل تبلیغات شما

کوفه پایتخت حکومت جهانی

در پاسخ به این پرسش باید گفت: از مجموع روایات چنین فهمیده میrlm;شود که شهر کوفه پایگاه اصلی فعالیّتrlm;ها و مرکز فرمانروایی امام زمان (علیه السلام) است. روایات فراوانی در این زمینه وجود دارد از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

ابوبصیر میrlm;گوید: امام صادق (علیه السلام) فرمود: <<ای ابا محمد! گویا میrlm;بینم که قائم آل محمد با خانوادهrlm;اش در مسجد سهله فرود آمده است>>. گفتم: آیا خانه او مسجد سهله است؟ فرمود: <<آری؛ همانrlm;جا که منزلگاه ادریس پیامبر بوده است و هیچ پیامبری برانگیخته نشده، مگر آنrlm;که در آن مسجد نماز گزارده است. کسی که در آن اقامت کند، مانند کسی است که در خیمه رسولrlm;خدا (صلی الله علیه) بوده است. هیچ مرد و زن مۆمنی نیست، مگر آنrlm;که دلش بهrlm;سوی آن مسجد است. هر شب و روزی که میrlm;گذرد، فرشتگان الهی به آن مسجد پناهrlm;میrlm;برند و خدا را میrlm;پرستند. ای ابا محمد! اگر من هم نزدیک شما بودم، هیچ نمازی را جز در آن مسجد بهrlm;جا نمیrlm;آوردم.آنrlm;گاه که قائم ما قیام کند، خداوند انتقام رسولش و همه ما را از دشمنان خواهد گرفت<<. (1).

امام صادق (علیه السلام) از مسجد سهله یاد کرد و فرمود: <<آن خانه صاحب ما (حضرت مهدی) است؛ زمانی که با خاندانش در آنrlm;جا ست گزیند>>. (2).
امام باقر (علیه السلام) میrlm;فرماید: <<مهدی (عج) قیام میrlm;کند و به سوی کوفه میrlm;رود و منزلش را آنrlm;جا قرار میrlm;دهد>>. (3). نیز آن حضرت میrlm;فرماید: <<هنگامی که قائم ما قیام کند و به کوفه برود، هیچ مۆمنی نیست، مگر آن که در آن شهر در کنار مهدی (عج) ست میrlm;گزیند یا به آن شهر میrlm;آید>>. (4). حضرت امیر (علیه السلام) در این باره میrlm;فرماید: <<روزگاری فرا رسد که اینrlm;جا (مسجد کوفه) نمازگاه و مصلای مهدی (عج) گردد>>. (5).
ائمه نیز در ت، فرهنگ و جامعه زمان خود، خود را زیر مجموعه امام می دانستند و امام را در هر زمینه ای محور معرفی می کردند. امام زمان(علیه السلام) نیز به پیروی از امام علی(علیه السلام) پایتخت را در کوفه قرار خواهند داد، امامان بعد از امام علی(علیه السلام) زمینه محور قراردادن کوفه برایشان فراهم نشد که اگر می شد آنها این کار را انجام داده و کوفه را مرکز قرار می دادند
ابوبکر حضرمی میrlm;گوید: به امام باقر (علیه السلام) یا به امام صادق (علیه السلام) گفتم: کدام سرزمین پس از حرم خدا و حرم پیامبرش با فضیلتrlm;تر است؟ فرمود: <<ای ابابکر! سرزمین کوفه که جایگاه پاکی است و در آن مسجد سهله قرار دارد و مسجدی که همه پیامبران در آن نماز خواندهrlm;اند و از آنrlm;جا عدالت الهی پدیدار میrlm;گردد و قائم خداوند و قیام کنندگان پس از او از همانrlm;جا خواهند بود. آنrlm;جا جایگاه پیامبران و جانشینان صالح آنان است>>. (6). محمدبنrlm;فضیل میrlm;گوید: قیامت بر پا نمیrlm;شود تا این که همه مۆمنان در کوفه گردآیند. (7). رسول خدا (صلی الله علیه) میrlm;فرماید: <<حضرت مهدی (عج) نُه یا ده سال حکومت میrlm;کند و خوشبختrlm;ترین مردم نسبت به او مردم کوفه هستند>>. (8).
امام زمان(علیه السلام) پا جای قدم های امیرالمومنین(علیه السلام)می گذارند
امام علی(علیه السلام) افضل همه ائمه هستند و تمام اهل بیت(علیهم السلام) به ایشان در هر کاری اقتدا کرده و حضرت را الگوی خود قرار داده اند. سیره ائمه طاهرین بر این بود که از حریم امام علی(علیه السلام) دفاع کنند و تبلیغ ساحت مقدس ایشان را داشته باشند، در این راستا نیز عملکرد رفتار و سیره خود را براساس امیرالمونین مطابق می نمایند. ائمه نیز در ت، فرهنگ و جامعه زمان خود، خود را زیر مجموعه امام می دانستند و امام را در هر زمینه ای محور معرفی می کردند. امام زمان(علیه السلام) نیز به پیروی از امام علی(علیه السلام) پایتخت را در کوفه قرار خواهند داد، امامان بعد از امام علی(علیه السلام) زمینه محور قراردادن کوفه برایشان فراهم نشد که اگر می شد آنها این کار را انجام داده و کوفه را مرکز قرار می دادند. با توجه به اینکه امام زمان(عج) حکومت جهانی تشکیل می دهند. به تبعیت از امام علی(علیه السلام) کوفه را پایتخت خود قرار می دهند. علاوه بر این موقعیت جغرافیایی و منابع انسانی نیز در این امر دخیل است.
برتری شهر کوفه بر سایر شهرها
کوفه در تاریخ 12 رجب سال 36ق. با ورود مولای متقیان امیر مۆمنان(علیه السلام) به عنوان پایتخت حکومت علوی درآمد و پس از شهادت آن حضرت، حدود شش ماه، پایتخت حکومت امام حسن مجتبی(علیه السلام) بود و اینک در انتظار ظهور حضرت مهدی(عج) است تا یک بار دیگر تداوم بخش حکومت عدل علوی، بر سریر عدالت تکیه داده، طومار عمر ظالمان را در هم پیچد و حکومت واحد جهانی را براساس عدل و داد بنیان نهد اما اینکه چرا این شهر به چنین سعادتهایی دست یافته و می یابد شاید به دلیل قداست و شرافت ذاتی این سرزمین باشد. چنان که می دانید روایات فراوانی در فضیلت شهر کوفه وارد شده است. رسول اکرم(صلی الله علیه) در یک حدیث طولانی خطاب به امیر مۆمنان(علیه السلام) فرمود:
امام باقر علیه السلام میrlm;فرماید: هنگامی که قائم ما قیام کند و به کوفه برود، هیچ مۆمنی نیست، مگر آن که در آن شهر در کنار مهدی (عج) ست میrlm;گزیند یا به آن شهر میrlm;آید
خداوند ولایت تو را به آسمانها عرضه نمود. (از میان آسمانها) آسمان هفتم سبقت جست؛ پس آن را با عرش زینت بخشید؛ سپس. از میان شهرها کوفه سبقت جست، پس آن را با وجود تو زینت بخشید.(9)
ساکنان کوفه ای که مرکز حکومت حضرت قرار می گیرد، اهالی سابق آن نیستند بلکه مۆمنانی هستند که از اقصی نقاط جهان به مرکز حکومت حضرت ولی عصر(علیه السلام) می آیند. چنان که حدیث شریف می فرماید:
هنگامی که قائم(عج) وارد کوفه شود، هیچ مۆمنی نمی ماند، جزاینکه در آن جا باشد و یا به سوی آن عزیمت نماید.(10)
و با توجه به آمار انسانها، طول مدت و گستره حکومت آن حضرت به شرق و غرب عالم، گرد آمدن همه مۆمنان در پایتخت حکومت مهدوی، از وسعت، شکوه و عظمت بی نظیر و بیرون از حد تصور شهر کوفه در عصر ظهور حکایت می کند. به طوری که برخی روایات قطر کوفه را در آن زمان 54 میل (در حدود 110 کیلومتر) عنوان کرده اند.(11) بنابراین شهر کوفه به عنوان پایتخت در زمان حکومت امام زمان(علیه السلام) شهری خالص از شیعیان واقعی حضرت بود و در دوران ظهور کانون توجه مسلمانان قرار خواهد گرفت.
پی نوشت:
(1). کافی، جrlm;3، صrlm;495؛ کامل ایارات، صrlm;30؛ راوندی، قصصrlm;الانبیاء، صrlm;80؛ التهذیب، جrlm;6، صrlm;31؛ اثبات الهداة، جrlm;3، صrlm;583؛ وسائل الشیعه، جrlm;3، صrlm;524؛ بحارالانوار، جrlm;52، صrlm;317، 376؛ مستدرک الوسائل، جrlm;3، صrlm;414.
(2). کافی، جrlm;3، صrlm;495؛ ارشاد، صrlm;362؛ التهذیب، جrlm;3، صrlm;252؛ طوسی، غیبة، صrlm;282؛ وسائل الشیعه، جrlm;3، صrlm;532؛ بحارالانوار، جrlm;52، صrlm;331؛ ملاذ الاخیار، جrlm;5، صrlm;475.
(3). راوندی، قصصrlm;الانبیاء، صrlm;80؛ بحارالانوار، جrlm;52، صrlm;225.
(4). بحارالانوار، جrlm;52، صrlm;385؛ طوسی، غیبة، صrlm;275 با اندکی تفاوت.
(5). روضة الواعظین، جrlm;2، صrlm;337؛ اثبات الهداة، جrlm;3، صrlm;452.
(6). کامل ایارات، صrlm;30؛ مستدرک الوسائل، جrlm;3، صrlm;416.
(7). طوسی، غیبة، صrlm;273؛ بحارالانوار، جrlm;52، صrlm;330.
(8). فضل الکوفه، صrlm;25؛ اثبات الهداة، جrlm;3، صrlm;609؛ حلیة الابرار، جrlm;2، صrlm;719؛ اعیان الشیعه، جrlm;2، صrlm;51.
(9) محمدباقرمجلسی، بحارالأنوار، ج27، ص262

علائم نهایی پیش از ظهور امامان زمان (عج)

اندیشه مهدویت و امام خمینی (ره)

مضرات بی احترامی به والدین

روایات ,فرمود ,میrlm ,کوفه ,امام ,علیه ,علیه السلام ,می توان ,جمله می ,توان به ,به موارد

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی