محل تبلیغات شما

طول عمر امام زمان (عج) در حقیقت یکی از همان "کن فی " هایی است که خداوند عزوجل در قرآن فرموده است. راز این طول عمر از 4 منظرثابت می شود به نوعی که حتی علمای ادیان دیگر هم وارد بحث می شوند.

اثباتطول عمر امام زماناز نظر علمای دین

طول عمر امام زمان(عج) یکی از مسائلی است که ذهن هر انسانی را درگیر سوالات متعدد می سازد. در این رابطه علما و متخصصان دلایلی را مطرح می کنند که دال بر اثبات این طول عمر است.
لطفا در مورد غیبت امام زمان توضیح دهید که چگونه یک فرد میتواند به این مدت عمر کرده و غایب باشد؟ آیا امام زمان مثل ما جسم دارد و دارد مخفیانه و دور از دیده ها زندگی میکند؟ یا ما او را نمیبینیم ولی او در میانماستو همه ما را میبیند.(غیبیت متافیزیکی)
علت طول عمر امام زمان
مقصود این است که حاضرند و در بین مردمند دارای جسمند با مردمند لیکن مردم ایشان را نمی شناسند مانند هزاران غریبه ای که نمی شناسیم. اما در مورد عمر طولانی:یک پاسخ اجمالی این است که هر مسلمانی اعتقاد دارد که خداوند اگر بخواهد کاری را انجام دهد، قدرت آن را دارد و کافی است اراده ی الهی به امری تعلق گیرد تا آن کار انجام شود. در قرآن کریم می خوانیم که اگر خدا بخواهد امری ایجاد شود، به او می گوید باش، پس به وجود می آید:" کن فی" پس هیچ عجیب نیست که خداوند بخواهد حجتش را زنده نگه دارد و این کار را انجام دهد.
برخی از دلایل مهم اثبات <<طول عمر>> حضرت مهدی، به شرح زیر است :
دلایل علمی طول عمر امام زمان
علوم امروز، امکان طول عمر را تأیید کرده و کوشش بشر را در این راه، نتیجهrlm; بخش، موفقیت rlm;آمیز و لازم میrlm; شناسد و برای طول عمر، حد و اندازهrlm;ای معلوم نمیکند. تقلیل مرگ و میرها و طولانی شدن عمر، وارد مرحله عملی شده و با سرعت رو به تکامل است و حد متوسط عمر از 47 سال به 74 سال رسیده است. در این زمینه میrlm; توان نظر علوم مختلف را چنین تبیین کرد:
زیست شناسان میگویند:اگر اختلالات و آسیبrlm; هایی که به انسان میرسد و موجب کوتاهی عمر او میشود، رفع گردد، عمر او به دویست سال خواهد رسید. برخی میrlm;گویند :انسان باید سیصد سال عمر کند؛ اینکه میrlm;بینیم هفتاد یا هشتاد سال عمر میrlm;کند، بر اثر آن است که عضوی از او فرسوده میrlm; شود و به عضوهای دیگر سرایت میrlm;کند. (مجله دانشمند، سال 6، ش 1، ص 43.) بر اساس نظر دانشمندان، پیری جز فرسوده شدن سلولrlm;های بدن نیست و اگر روزی بشر بتواند سلولrlm;های بدن انسان را جوان نگه دارد، خواهد توانست بهراز طول عمردست یابد و از عمری دراز برخوردار گردد. از نظر دانش جدید، جسم انسان برای سالیانی دراز، دارای قابلیت حیات و بقا است.
طول عمر حضرت ولیعصر
دانشمندانی که نظریات آنان مورد اعتماد است، میrlm;گویند:همه بافت rlm;های اصلی در جسم انسان و حیوان، تا بیrlm;نهایت قابلیت دارد و از این جهت کاملاً ممکن است که انسانی هزاران سال زنده بماند؛ البته مشروط به اینکه عوارضی بر او عارض نشود که ریسمان حیات او را پاره کند. (برای آگاهی بیشتر ر.ک :ائمتنا، ج 2، ص 371 ؛ منتخب الاثر، ص 281 ؛ المهدی، ص 141. ب.)
در قوانین طبیعی، در مورد مقدار عمر طبیعی بشر، هیچ اصل ثابت و غیر قابل تغییری وجود ندارد. به همین دلیل، دانشمندان علوم تجربی، همواره در حال مطالعه و آزمایشrlm;اند و میrlm;کوشند تا متوسط طول عمر انسان را افزایش دهند. بدون شک اگر مقدار عمر طبیعی انسان، دارای اصول ثابت و غیر قابل تغییر بود، این مطالعات و آزمایشrlm;ها، معنا و مفهومی نداشت. دانشمندان با تحقیقاتی که به عمل آوردهrlm;اند. موفق شده rlm;اند عمر برخی از ات را تا نهصد برابر عمر طبیعی آن، افزایش دهند. اگر این قضیه روزی در مورد انسان به حقیقت بپیوندد، عمر هزار ساله برای انسان، امری پیش پا افتاده خواهد بود ( فصلنامه انتظار، ش 6، ص 242 و 243 ؛ به نقل از :علی محمد علی دخیل، ائمتنا، ج 2، ص 372. )
امام زمان(عج) هم عالم کامل و هم عامل به قوانین و پدیدهrlm; های الهی است و این دو در سایه تقدیر الهی، دیر زیستی و سالم زیستی را به همراه داشته است. (سید محمد تقی آیت اللهی، مقاله طول عمر، کتاب نینوا و انتظار، ص 269 - 272.)
امکان منطقی و عقلیrlm;:
حکما و فلاسفه گفتهrlm; اند بهترین دلیل بر امکان هر چیزی، واقع شدن آن چیز است. همین که طول عمر در میان پیشینیان روی داده و تاریخ، افراد زیادی را به ما نشان میrlm;دهد که عمری دراز داشته rlm;اند، خود دلیل روشنی است بر اینکه طول عمر، از دیدگاه عقل، امری ممکن است و بنابراین طول عمر حضرت مهدی(عج) امکانrlm;پذیر است. خواجه نصیر الدین طوسی میrlm;گوید :<<طول عمر مهدی(عج) اتفاق افتاده و محقق شده است؛ چون چنین است؛ بعید شمردن طول عمر در مورد مهدی(عج) جهل محض است>> خورشید مغرب، ص 214. علامه طباطبایی نیز میrlm;نویسد :<<هیچ قاعده و برهان عقلی وجود ندارد که بر محال بودن طول عمر دلالت کند. به همین جهت نمیrlm;توانیم، طول عمر را انکار کنیم>> المیزان، ج 12، ص 52-35.
طول عمر از نظر ادیانrlm;:
مسئله طول عمر تا حدودی مورد پذیرش ادیان قرار گرفته و آنها از عمر بسیار طولانی جمعی از افراد بشر خبر داده rlm;اند. تورات فعلی، در سِفر تکوین (اصحاح 5، 9 و 11) و. افرادی از پیغمبران و دیگران را نام برده و عمرهای طولانی هر یک را - که م از چهارصد، ششصد، هفتصد، هشتصد و نهصد بوده - به صراحت بیان داشته است. علاوه بر این معتقدند :<<ایلیا>>، زنده به آسمان برده شده است ر.ک :اظهار الحق، ج 2، ص 124.
ادیان باستانی دیگر (مثل زرتشتی و بودایی) نیز از عمرهای طولانی جمعی از افراد بشر، خبر داده rlm;اند و همه قائل به طول عمر؛ بلکه بقای حیات اشخاص تا این زمان هستند صافی گلپایگانی، امامت و مهدویت، ج 2، ص 372 و 373.
مسیحیان نیز معتقدند:حضرت عیسی پس از قتل، زنده شد و تاکنون زنده است. چهار. اعجاز و قدرت الهیrlm;:یکی از راهrlm;های مهم اثبات امکان <<طول عمر>>، <<اعجاز>> و قدرت الهی است. با توجه به نصوص معتبر روایی، حضرت مهدی(عج)، با قدرت الهی زنده است و در میان مردم به حیات خود ادامه میrlm;دهد، همان خدایی که آتش را برای ابراهیم سرد و وسیله سلامتی قرار میrlm;دهد، عیسی و خضر را پس از قرنrlm;ها زنده نگهrlm; میrlm;دارد ؛ میrlm;تواند مهدی موعود را نیز با قدرت بیrlm;کران خود، زنده نگهrlm; دارد.
علامه طباطبائی نیز از مسئله <<طول عمر>> به عنوان <<خرق عادت>> یاد کرده، میrlm;نویسد :<<نوع زندگی امام غایب را به طریق خرق عادت میrlm;توان پذیرفت. البته خرق عادت، غیر از محال است و از راه علم، هرگز نمیrlm;توان خرق عادت را نفی کرد؛ زیرا هرگز نمیrlm;توان اثبات کرد که اسباب و عواملی که در جهان کار میrlm;کنند، تنها همانrlm;ها هستند که ما آنها را دیده rlm;ایم و میrlm;شناسیم و دیگر اسبابی - که ما از آنها خبر نداریم، یا آثار و اعمال آنها را ندیدهrlm; ایم یا نفهمیده rlm;ایم - وجود ندارد. از این رو ممکن است در فردی و یا افرادی از بشر، اسباب و عواملی به وجود آید که عمری بسیاری طولانی - هزار یا چندین هزار ساله - برای ایشان تأمین نماید>> شیعه در اسلام، ص 151.
در هر صورت؛ پیغمبر<<ص>> خبر داده و ائمه معصومین نیز بشارت دادهrlm;اند که حضرت حجت، فرزند امام حسن عسکری، همان کسی است که در بامداد روز نیمه شعبان سال 255ه .ق عالم را به نور جمال خود منوّر ساخته است. او بعد از غیبت بسیار طولانی، ظهور نموده و جهان را پر از عدل و داد میrlm;کند امامت و مهدویت، ج 2، ص 374 و 375.
با توجه به اینکه این بشارتrlm;ها قطعی، مسلّم و متواتر است و خداوند نیز بر هر کاری قادر و توانا است ؛ دیگر جای شبهه و شک و تردید نیست. امام صادق<<ع>> فرموده است :<<در نظرتان شگفت نیاید که خداوند، عمر صاحب این امر را طولانی کند؛ همچنان که عمر نوح را طولانی نمود>>. در این زمینه مطالعه ی کتب حکومت عدل گستر (حسین حیدری کاشانی) ؛ دادگستر جهان (ابراهیم امینی) نیز مفید است.

علائم نهایی پیش از ظهور امامان زمان (عج)

اندیشه مهدویت و امام خمینی (ره)

مضرات بی احترامی به والدین

عمر ,طول ,میrlm ,ص ,امام ,زمان ,طول عمر ,امام زمان ,است که ,عمر امام ,است و

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی