محل تبلیغات شما

آیا در سیره کلامی پیامبر (ص) توضیح و صفاتی درباره امام عصر(عج) و آخرامان آمده است؟

پیامبر(ص) پیرامون مهدویت بیشترین روایات را داشته اند، به طوری که ایشان دربیش از 560 روایتدرباره مهدویت و موضوعات مختلف آن شامل: ولادت پنهانی، وضعیت مردم در دوران غیبت، طول عمر و حکومت جهانی امام مهدی(عج)، عدالت و امنیت در دولت کریمه و . مطالبی را بیان کرده اند که هرکدام از این ها نیازمند تفسیر بوده و در این راستا هرکدام از ائمه معصومین(ع) مباحثی را پیرامون مهدویت بیان کرده اند.

اهمیت بیان مباحث مهدوی نزد رسول گرامی اسلام(ص) چگونه بوده است؟

جالب است بدانید که ایشاندر روز غدیر فراز از خطبه های خود را به وجود مقدس امام زمان (عج) اختصاص داده اند، یعنی زمانی که ایشان ماموریت داشتند تا موضوع مهم ولایت امیرالمومنین(ع) را بیان کنند، به موضوع مهدویت و آخرامان نیز اشاره می فرمایند که متاسفانه دستخوش انحرافاتی قرار می گیرد، به طوری که 70 روز بعد از غدیر، حرف پیامبر(ص) زمین می ماند و امت اسلام به گونه دیگر اداره می شود.

چه ویژگی ها و مباحثی پیرامون آخرامان در کلام نبوی مورد اشاره قرار گرفته است؟

معصومین (ع) پیش بینی ها و مطالب متعددی پیرامون دوران آخرامان و زمان نزدیک به ظهور امام زمان (عج) بیان کرده و پیش بینی هایی از آن زمان ارائه داده اند چنان که امیرالمومنین امام علی(ع) از قول پیامبر(ص) نقل می کنند که فرمودند:<<سیَاْتی عَلَی النّاسِ زَمانٌ لا یَبْقی فیهِ مِنَ الْقُرْآنِ إِلاّ رَسْمُهُ وَ مِنَ الاِسْلامِ إِلاَّ اسْمُهُ. مَساجِدُهُمْ یَوْمَئِذ عامِرَهٌ مِنَ الْبِناءِ خَرابٌ مِنَ الْهُدی؛ مردم را روزگاری رسد که در آن از قرآن جز نشان نماند و از اسلام جز نام آن، در آن روزگار ساختمان مسجدهای آنان نو و تازه ساز است و از رستگاری ویران.>>

پیامبر(ص) در روایت دیگری پیرامون آخرامان می فرمایند: <<یَأْتی عَلَی النّاسِ زَمانُ. دینُهُمْ دَراهِمُهُمْ وَهَمُّهُمْ بُطُونُهُمْ، وَقِبْلَتُهُمْ نِساؤُهُمْ وَیَرْکَعُونَ لِلرَّغیفِ وَیَسْجُدُونَ لِلدِّرْهَمِ حَیاری سُکاری، لا مُسْلِمینَ وَلا نَصاری؛ برای مردم روزگاری فرا می رسد که. دین و آئین آنها درهم هایشان و همت آنها شکم هایشان و قبله آن ها نشان است. رکوع و سجودشان برای مال دنیاست، در حیرت و مستی خواهند بود و نه مسلمانند و نه نصرانی>>.

در این حدیث حضرت(ص) به فسادهای آخرامان و سردرگمی برخی از مردمان در این ایام اشاره می کنند.

آیا پیامبر (ص) اخباری از ویژگی های دوران ظهور حضرت حجت(عج) را نیز بیان کرده اند؟

پیامبر(ص) در روایات متعددی پیرامون این موضوع فرموده اند کهامام زمان (عج) زمانی ظهور می کنند که دنیا پر از ظلم و جور شده باشدو ایشان عدل و داد را برپا می کنند به طور مثال ایشان فرموده اند: <<یَملَأُ الله بِهِ الاَرضَ قِسطاً وَ عَدلاً کَما مُلِئَت ظُلماً و جَورا>>البته برخی با برداشت اشتباه از این روایت می گویند باید ظلم و جور را در دنیا افزایش داد تا امام زمان (عج) ظهور کنند که این برداشت غلط است زیرا آیات و روایات متعددی در اسلام پیرامون امر به معروف و نهی از منکر و ایجاد صلح و صلاح در جامعه مطرح شده است که با این برداشت از حدیث، تماما زیر پا گذاشته می شود؛ بنابر این حدیثدور شدن از غدیر، مهدویت و ثقلین، گرفتاری در ظلم و ستم است.

براساس این حدیث ظلم و جور زیاد می شود، نه ظالم و ستمگر، لذا ممکن است با ظلم یک ظالم، بسیاری از مردم مظلوم واقع شوند و تحت فشار قرار گیرند.

آیا آخرامان تماما در روایات و احادیث ائمه اطهار(ع) به ویژه رسول گرامی اسلام(ص) دورانی سخت و تاریک است؟

پیامبر(ص) در حدیثی به امام علی(ع) می فرمایند: <<یا عَلِیُّ! اَعْجَبُ النّاسِ ایمانا وَاَعْظَمُهُمْ یَقینا قَوْمٌ یْکُونُونَ فی آخِرِ اَّمانِ لَمْ یَلْحَقُوا النَّبِیَّ وُحُجِبَ عَنْهُمُ الْحُجَّةُ فَآمَنُوا بِسَوادٍ عَلی بَیاضٍ؛ای علی! بدان که شگفت آورترین مردم در ایمان و بزرگترین آنان در یقین مردمی هستند که در آخرامان واقع شده اند، پیغمبر را ملاقات نکرده اند و از امام خود محجوبند و همانا به نوشته که خط سیاهی بر صفحه سفید است، ایمان آورده اند.>>

در روایتی دیگر نقل شده است که پیامبر(ص) در مجلسی فرمودند:<<دلم برای دوستانم تنگ شده است>>اصحاب سوال کردند یا رسول الله(ص(! مگر ما دوستان شما نیستیم و ایشان فرمودند : <<خیر شما اصحاب من هستید، دوستان من کسانی هستند که در آخرامان می آیند و آن قدر ایمان قوی دارند که کار 50 نفر از شما را از جهت فضیلت انجام می دهند و این افراد دوستان من و گرامی ترین افراد امت من هستند>> و اصحاب گفتند ما در جنگ های سختی همچون بدر و احد با شما بودیم آیا باز هم آنان برتر هستند و حضرت(ص) پاسخ دادند: <<اگر آن مشکلات و سختی هایی که بر آنان وارد می شود، برای شما روی می داد، تاب تحمل نداشتید>>. که این نشان می دهد افراد صالح و مومن در آخرامان دارای چه جایگاهی و برتری نسبت به تمام اصحاب هستند.

راه برون رفت از فتنه های آخرامان و قرار گرفتن در زمره گرامی ترین افراد امت با تکیه بر سیره نبوی(ص) چیست؟

برای آنکه بتوانیم در زمره این افراد و مومنان در آخرامان قرار گیریم باید به آنچه اعتقاد داریم صحیح عمل کنیم و خواسته های پیامبر(ص) در مسائل مختلف اعم از شخصی، اجتماعی، عبادی، فرهنگی، اقتصادی و ی را به نحو صحیح و احسن انجام دهیم که در این صورت می توانیم جزء این افراد و منتظران واقعی امام زمان (عج) باشیم و گرفتار فتنه های آخرامانی نشویم.

آیا پیامبر(ص) در ذیل نقل روایات آخرامانی به مردم ایران در این دوران اشاره ای داشته اند؟

پیامبر(ص) در روایتی می فرمایند:<<يَخرُجُ ناسٌ مِنَ المَشرِقِ فَيُوَطِّئونَ لِلمَهدِيِ سُلطانَهُ؛ مردمى از مشرق قيام مى كنند و زمينه حكومت مهدى(عج) را فراهم مى آورند.>> و این روایت در کتب اهل سنت هم بیان شده است که ایشان در ادامه می فرمایند:این قوم از نسل سلمان هستند. البته باید مراقب بود تا تطبیق اشتباهی از این روایات داده نشود زیرا برخی از افراد با این تطابق ها حتی زمان برای ظهور معین کرده و دچار انحراف شدند.

امسال در چهلمین سال انقلاب اسلامی امید داریم که این انقلاب همان انقلاب زمینه ساز حکومت مهدوی باشد و متصل به ظهور امام زمان (عج) باشد که برای این امر باید به تمام دستورات الهی و ائمه اطهار(ع) در تمام زمینه های فرهنگی، ی و اقتصادی عمل کنیم تا ان شاء الله جزء زمینه سازان ظهور باشیم.

متاسفانه، امروز گرفتاری و مشکل برای مردم زیاد شده است اما باید مردم به اعتقادات خود پایبند باشند و دست از آنان نکشند و اگر فرد و مسئولی به دور از اعتقادات و دستورات دین عمل کرد نباید مردم دلسرد شوند و باید پایبند اعتقادات بمانند تا ان شاء الله ظهور محقق شود البته این صبر و تحمل باتوجه به شرایط و مشکلات دوران آخرامان بسیار سخت است و این صبر می تواند انسان را جزء یاران حقیقی امام زمان (عج) قرار دهد.

علائم نهایی پیش از ظهور امامان زمان (عج)

اندیشه مهدویت و امام خمینی (ره)

مضرات بی احترامی به والدین

ص ,پیامبر ,آخرامان ,عج ,زمان ,امام ,پیامبر ص ,زمان عج ,ص در ,امام زمان ,می فرمایند ,رسول گرامی اسلام

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی